Committees

CommitteesGuardar

Chair

  • María Jesus Lázaro Elorri (Instituto de Carboquímica, CSIC, Zaragoza)

  • Francisco Carrasco Marín (Universidad de Granada)
  • José Rodríguez Mirasol (Universidad de Málaga)
  • Dolores Lozano Castelló (Universidad de Alicante)
  • Francisco José Maldonado Hódar (Universidad de Granada)
  • Fabián Suarez García (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo)
  • Miguel Ángel Álvarez Merino (Universidad de Jaén)
  • Isabel Suelves Laiglesia (Instituto de Carboquímica, CSIC, Zaragoza)
  • María Olga Guerrero Pérez (Universidad de Málaga)
  • Miguel Angel Gilarranz Redondo (Universidad Autónoma de Madrid)
  • Mª Ángeles Lillo Ródenas (Universidad de Alicante)
  • Agustín Francisco Pérez Cadenas (Universidad de Granada)
  • Covadonga Pevida García (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo)
  • Manuel Sánchez Polo (Universidad de Granada)

Chairs

  • Juan José Rodríguez Jiménez (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Miguel Angel Gilarranz Redondo (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)

Treasurer

  • Francisco Heras Muñoz (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)

  • José Palomar Herrero (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Luisa Calvo Hernandez (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Monserrat Tobajas Vizcaíno (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Ángel Fernández Mohedano (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Fabián Suarez García (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo)
  • Luisa Gómez Sainero (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Isabel Suelves Laiglesia (Instituto de Carboquímica, CSIC, Zaragoza)
  • María Olga Guerrero Pérez (Universidad de Málaga)
  • Zahara Martínez de Pedro (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Ariadna Álvarez Montero (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Elena Díaz Nieto (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Asunción Quintanilla Gómez (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Jesús Lemus Torres (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Macarena Muñoz García (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Ana Bahamonde Santos (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)

Chair

  • Francisco Carrasco Marín (Universidad de Granada, Spain)

  • Noelia Alonso Morales (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Jorge Bedia García Matamoros (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Carolina Belver Coldeira (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
  • Agustín Francisco Pérez Cadenas (Universidad de Granada, Spain)
  • José Rodríguez Mirasol (Universidad de Málaga, Spain)
  • Dolores Lozano Castelló (Universidad de Alicante, Spain)
  • Francisco José Maldonado Hódar (Universidad de Granada, Spain)
  • Fabián Suarez García (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Miguel Ángel Álvarez Merino (Universidad de Jaén, Spain)
  • Isabel Suelves Laiglesia (Instituto de Carboquímica, CSIC, Zaragoza, Spain)
  • María Olga Guerrero Pérez (Universidad de Málaga, Spain)
  • Fernando Rubiera González (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Juan Ignacio Paredes Nachón (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Marcos Granda Ferreira (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Francisco Javier Narciso Romero (Universidad de Alicante, Spain)
  • Ignacio Martin Gullón (Universidad de Alicante, Spain)
  • Isabel Suarez Ruiz (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • María Antonia Diez Díaz-Estébanez (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Francisco García Labiano (Instituto de Carboquímica, CSIC, Zaragoza, Spain)
  • Ana Arenillas de la Puente (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • María Victoria López Ramón (Universidad de Jaén, Spain)
  • Emilia Morallon Nuñez (Universidad de Alicante, Spain)
  • Ana Beatriz García Suarez (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Tomas Cordero Alcántara (Universidad de Málaga, Spain)
  • Maria Teresa Izquierdo Pantoja (Instituto de Carboquímica, CSIC, Zaragoza, Spain)
  • José Angel Menéndez Diaz (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Clara Blanco Rodriguez (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
  • Mar Garcia Hernández (Instituto de Ciencia de Materiales de Madrid, CSIC, Spain)
  • María Victoria Martínez Huerta (Instituto de Catálisis y Petroleoquímica, CSIC, Madrid, Spain)

Elżbieta Frąckowiak (Poznan University of Technology, Poland)
Roland Pellenq (Centre Interdisciplinaire de Nanoscience de Marseille, France)
Rodney Taylor (Orion Engineered Carbons, USA)
Matthew Weisenberger (University of Kentucky, USA)
Rodney Andrews (University of Kentucky, USA)
Juan Matos Lale (Universidad de Concepción, Chile)
Juan Carlos Moreno Pirajan (Universidad de los Andes, Colombia)
Jose Rene Rangel Mendez (Instituto Potosino de Investigación Científica y Tecnológica, Mexico)
Yuan Chen (The University of Sydney, Australia)
Robert Hurt (Brown University, USA)
Alberto Bianco (Centre National de la Recherche Scientifique, Strasbourg, France)
Yongsheng Chen (Nankai University, China)
Hiroaki Hatori (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
Gareth Neighbour (Birmingham City University, UK)
Chong Rae Park (Seoul National University, Korea)
Juan M. D. Tascón (Instituto Nacional del Carbón, CSIC, Oviedo, Spain)
Mauricio Terrones (Pennsylvania State University, USA)
Jesus Santamaría (Universidad de Zaragoza, Spain)
Chun-Zhu Li (Curtin University of Technology, Australia)
Ladislav Kavan (Charles University, Czech Republic)
Elena Obraztsova (Russian Academy of Sciences, Russian Federation)
Ljubisa Radovic (Pennsylvania State University, USA)
Teresa Bandosz (The City College of New York, USA)
François Béguin (Poznan University of Technology, Poland)
Francisco Rodriguez-Reinoso (Universidad de Alicante, Spain)
Carmen Clemente Jul (Universidad Politécnica de Madrid, Spain)
José Rivera Utrilla (Universidad de Granada, Spain)
Morinobu Endo (Shinshu University, Japan)
Katsumi Kaneko (Shinshu University, Japan
Takashi Kyotani (Sendai-Shi, Japan)
José Juan Pis Martínez (Instituto Nacional del Carbón (CSIC), Spain)
Irene Suarez-Martinez (Curtin University, Australia)
Luiz Depine de Castro (Centro Tecnológico do Exército, Brasil)
Malcolm Heggie (Loughborough University, UK)
Michael Strano (Massachusetts Institute of Technology, USA)